BAŞKAN'IN MESAJI

BAŞKAN'IN MESAJI

fatma-sahin

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışımız çerçevesinde toplumsal sorunlar ve ihtiyaç alanlarının tespiti ile çözümlenmesi noktasında önemli çalışmalar yapıyoruz. Her şeyden önce vatandaşlarımızın yaşam standartlarını arttırmak ve şehrimizi herkes için yaşanabilir kılmak en önemli hedefimiz.

Bu doğrultuda kadın, çocuk ve dezavantajlı gruplar odaklı çalışmalarımızı büyük bir gayretle sürdürüyoruz. Kadın dostu kent, çocuk dostu kent, otizm dostu kent, engelli dostu kent gibi birçok alanda projeleri hızlıca hayata geçirdik. Tabii yaşlılarımızı da unutmadık. Belediyemiz bünyesinde hayata geçirdiğimiz Engelliler Daire Başkanlığı aracılığı ile engelli ve yaşlı bireylerimiz için önemli proje ve çalışmalara imza attık.

Yaşlılarımızı hayata bağlayacak merkezler, sosyal faaliyetler, bakım hizmetlerimizin yanı sıra çağımızın hastalığı Alzheimer konusunda da hem hastalarımızı hem de hasta yakınlarını rahatlatacak bir merkez ihtiyacı olduğunu tecrübe ettik.

Maalesef Alzheimer her geçen gün karşımıza daha fazla çıkan ve bireylerin yaşam kalitesini oldukça aşağılara çeken bir hastalık. Küçük unutkanlıklarla başlayan bu hastalık zamanında teşhis edilip önlem alınmazsa çok hızlı ilerleyebiliyor. Alzheimer hastalarında görülen depresyon, kaygı-uyku bozukluğu, huysuzluk, hayaller, kafa karışıklığı, kişileri tanıyamama, yolunu bulamama gibi sorunlar özellikle hasta yakınlarında moral bozukluğu ve tükenmeye yol açabiliyor. Bu noktada hastaların yanı sıra hasta yakınlarının desteklenmesi çok daha önem arz etmeye başlıyor. Çünkü bu uzun ve yıpratıcı bir süreç.

Bu merkez ile hasta yakınlarının üzerindeki yükü bir nebze olsun azaltmayı, onlara biraz nefes aldırmayı amaçlıyoruz. Merkezimizde Alzheimer hastası yakınlarına bakım konusunda bilgi vermek, uzman görüşlerine ulaştırmak, diğer hasta yakınları ile aralarındaki iletişim ve dayanışmayı arttırmak ve onlara psikolojik destek sağlamak gibi önemli hizmetler sağlıyoruz. Hasta ve hasta yakınlarına bireysel ve grup terapileri gerçekleştiriyoruz. Hastalarımızla zihinsel rehabilitasyon çalışmaları yaparak hastalığın evre atlamasını geciktirmek ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaya gayret ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra toplumu Demans (bunama) ve Alzheimer hastalıkları hakkında bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarını da merkezimiz aracılığı ile yürütmekteyiz.

Ayrıca merkezde Hasta yakınlarının başvurusu ve yapılacak değerlendirmenin ardından kendilerine verilecek cihazla yakınlarını harita üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edebilecekleri bir sistem kurulacaktır. Hasta internet üzerinden izlenebilecek, bu sayede hem hasta olan kişi hem de hasta yakınları daha güvende hissedebilecekler.

Ben Alzheimer Moral Merkezi ve burada görev yapan uzmanlarımızın bu hastalıktan muzdarip olan bireyler ve yakınları için gerçek bir moral kaynağı ve dayanak olacağına yürekten inanıyorum.

Sosyal belediyeciliğin, gönül belediyeciliğimizin eseri olan tüm hizmetlerimiz ve özellikle kişilerin hayatına böylesine olumlu dokunan çalışmalarımızda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarıma ve bizlere destek olan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Alzheimer Moral Merkezimizin hizmet vereceği herkes için ve Gaziantep için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

FATMA ŞAHİN

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı